Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
21779
post-template-default,single,single-post,postid-21779,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Nedir?

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru imkanı Eylül 2012 tarihinde hukuk sistemimize girmiştir. Anayasa Mahkemesi 2012 tarihinden önce yalnızca norm denetimi görevine sahipken, artık Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin kamu gücü tarafından ihlal edilmesi halinde yapılan başvuruları da incelemektedir.

Anayasanın 148/3. maddesinde herkesin, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla başvuru yapabileceği düzenlenmiştir. Hal böyleyken temel hak ve özgürlüklerin AİHS ve buna ek taraf olduğumuz protokoller içerisinde olanların kamu gücü tarafından ihlal edilmesi durumunda, uluslararası bir mahkemeye gidilmeden iç hukuk yoluyla hak ihlalinin giderilmesi yolu tanınmıştır.

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Usulü Nedir? Nasıl Yapılır?

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru farklı usule tabidir. Anayasa Mahkemesinin internet sitesinde www.anayasa.gov.tr yayımlanan başvuru formu doldurularak yapılabilmektedir. Aynı zamanda bireysel başvuru formu örneği Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü Ek-1’de bulunmakta olup formda yer alması gereken hususlar da iç tüzükte yer almaktadır. Başvuru formu İçtüzükte yer alan şartlara ve usulüne uygun şekilde resmi bir dil kullanılarak doldurulmalı ve varsa eklenmesi gereken belge ve deliller de eklenerek gönderilmelidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran