NAFAKA İLAMINI YERİNE GETİRMEME ŞİKAYET DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16278
post-template-default,single,single-post,postid-16278,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

NAFAKA İLAMINI YERİNE GETİRMEME ŞİKAYET DİLEKÇE ÖRNEĞİ

NAFAKA İLAMINI YERİNE GETİRMEME ŞİKAYET DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 

                                                                     … İCRA CEZA MAHKEMESİ’NE

 

YAKINAN (ALACAKLI)  :

VEKİLİ                                 :

ŞÜPHELİ (BORÇLU)        :

 

SUÇ                                       : Nafaka İlamının Gereklerini Yerine Getirmeme.

 

SUÇ TARİHİ                       : …/ …/ ….

                                                                                          AÇIKLAMALAR              

 

1-) Müvekkilimiz ile şüpheli (borçlu), …/ …/ … tarihinde evlenmiş ve …/ …/ … tarihinde … isimli çocukları olmuştur. Ancak, müvekkilimiz ve şüpheli (borçlu) evlilik birliklerinin devamı sırasında yaşadıkları kavgaların şiddetinin artması nedeni ile …/ …/ … tarihinde mahkemeye başvurmuş ve … Aile Mahkemesi’nin …/ …/ … tarih ve …/ … E. …/ … K. sayılı kararı ile boşanmışlardır.

 

2-) … Aile Mahkemesi’nin vermiş olduğu ilamda, şüpheli (borçlunun) çocukları … için aylık … TL. iştirak nafakası ödemesine karar verilmiş olmasına rağmen şüpheli (borçlu), ilam gereği ödemesi gereken aylık … TL. nafakayı … aydır ödememektedir.

 

3-) 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun, 5358 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 15. Maddesi ile değişik  “Nafakaya İlişkin Kararlara Uymayanların Cezası” başlıklı 344. Maddesinde;

“Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.”

düzenlemesi yer almaktadır.

 

4-) Nafaka ilamını yerine getirmeyen şüpheli (borçlu), kanunun açık hükmünü ihlal etmektedir. Şüpheli (borçlunun) cezalandırılması için mahkemenize başvurulması zorunluluğu hasıl olmuştur.

 

HUKUKİ NEDENLER      : 2004 S. K.  m. 344 ve ilgili mevzuat.

 

HUKUKİ DELİLLER        : … Aile Mahkemesi’nin …/ …/ … tarih ve …/ …E. …/ … K. sayılı kararı, tanık beyanları ve diğer deliller.

 

SONUÇ VE İSTEM            : Yukarıda açıklanan nedenlerle şüphelinin (borçlunun),  nafaka ilamını yerine getirmemesinden dolayı 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 344. maddesi uyarınca hapisle cezalandırılmasına, yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine, karar verilmesini, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/ …/ …

 

 

                                                              Yakınan (Alacaklı) Vekili

Av.

 

 

 

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran