KREDİ FAİZİNİ (KARTEL FAİZİNİ) NASIL GERİ ALABİLİRİM?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16295
post-template-default,single,single-post,postid-16295,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

KREDİ FAİZİNİ (KARTEL FAİZİNİ) NASIL GERİ ALABİLİRİM?

KREDİ FAİZİNİ (KARTEL FAİZİNİ) NASIL GERİ ALABİLİRİM?

KREDİ FAİZİNİ (KARTEL FAİZİNİ) NASIL GERİ ALABİLİRİM?

Rekabet Kurulu işbu metinin alt kısmında yer alan 12 bankanın 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında kartel (uyumlu eylem/uzlaşma) oluşturduğunu tespit etmiştir.

Rekabet Kurulu kararına istinaden, söz konusu 12 banka mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetlerinde kartel oluşturmuşlardır.

Şayet, 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında söz konusu 12 bankadan herhangi birisinden mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti almış iseniz, 4054 sayılı Kanunun 58. maddesi gereğince zararınızın 3 katı tutarında tazminat davasını açma hakkınız bulunmaktadır.

Rekabet Kurulu’nun gerekçeli kararının Belge-6 değerlendirilmesi bölümünde geçen Tablo 16’da yaptığı tespitine göre;

Konut kredilerinde 15 baz puanlık (0,15)

İhtiyaç kredilerinde 10 baz puanlık (0,10)

Taşıt kredilerinde 5-20 baz puan arasında (0,5-0,20) bir kartel uzlaşması (ortak faiz artırımı)söz konusudur.

Mevduat ve kredi kartları ile diğer kredilerin faizlerinde ise net bir tespit yoktur.

Tazminat davasını, 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında mevduat, kredi ve kartı hizmetlerinden faydalananlar açabilirler.

Açılacak olan tazminat davası, zararın miktarını tam olarak hesaplayamayacağındanişbu zararın ancak uzman bilirkişilerce yapılacak hesaplamalar neticesinde ortaya çıkacak olması sebebiyle mutlaka “belirsiz alacak davası” olarak açılmalıdır.

Usul hukuku bakımından zor ve dikkat edilmesi gereken bir dava olmasından bahisle, özellikle vatandaş veya tüketicilerinişbu konuda yalnız hareket etmemesi, mutlaka bir avukattan yardım ve hukuki danışmanlık almak suretiyle hukuki yola başvurmalıdırlar.

Kartel Faizi Uygulayan 12 banka

 • Akbank T.A.Ş. (AKBANK)
 • Denizbank A.Ş. (DENİZBANK)
 • Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK)
 • HSBC Bank A.Ş. (HSBC)
 • ING Bank A.Ş.(ING)
 • Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB)
 • Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD)
 • Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK)
 • Türkiye İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI)
 • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK)
 • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)
 • C. Ziraat Bankası A.Ş.(ZİRAAT)

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran