Kişilerin Huzur Ve Sükununu Bozma Suçu
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18892
post-template-default,single,single-post,postid-18892,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Kişilerin Huzur Ve Sükununu Bozma Suçu

Kişilerin Huzur Ve Sükununu Bozma Suçu

Türk Ceza Kanunun 123. maddesinde Kişilerin Huzur Ve Sükununu Bozma Suçu düzenleme altına alınmıştır.

Mezkur maddeye göre Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı amaçla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Hukuka aykırı davranış, bir kimsenin kapısının önüne ısrarla çöp bırakılması olabileceği gibi, odasının penceresine atılan taş, kapı zilini ısrarla çalma, uzaktan dürbünle gözetleme, yüzüne ayna tutması, herhangi bir söz söylemeden açmış olduğu delikten mağduru gözetlemesi, otomobille yahut yayan sürekli takip etmesi vb. de olabilmektedir.  Ancak hukuka aykırı davranışın bir kez gerçekleştirilip bırakılması halinde, eylemin kesintisiz devamından söz edilemeyeceğinden 123. maddedeki suçun oluştuğundan da söz edilemez.

Suçun manevi unsuru  failin, bir kimsenin huzur ve sükununu bozmak özel kastı ile hareket etmesi şeklindedir.

Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçunda şikayet, ısrarlı davranışın son kez yapıldığı tarihten ve yapan kişiyi öğrenmeden itibaren 6 ay içinde yapılmalıdır. 6 ay içerisinde yapılmayan şikayetler hak düşürücü süre sebebiyle sonrasında yapılamaz.

Şikayete tabii suçlardan olan kişilerin huzur ve sükunun bozma suçunda şikayet, Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ve ekleri ile süresinde yapıldı ise uzlaştırma yoluna gidilecektir. Uzlaştırma aşamasında uzlaştırma sağlandığı takdirde davranış hiç yaşanmamış sayılmaktadır. Bunun sonucu olarakta tazminata hükmedilemez. Anlaşma sağlanmadığı takdirde ise  soruşturma ya da kovuşturmaya devam edilmektedir.

Suçun Cezası belirlenirken, olayın yaşanış şekli dikkate alınarak madde metninde de belirtildiği üzere 3 ay – 1 yıl arası bir ceza (hapis) cezası söz konusu olmaktadır.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran