ihtiyati haciz kararı verilmesi talebi
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
20381
post-template-default,single,single-post,postid-20381,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

ihtiyati haciz kararı verilmesi talebi

ihtiyati haciz kararı verilmesi talebi

İhtiyati haciz icra hukukunda sıklıkla başvurulan bir kurumdur. İhtiyati haczin kaynağı ve gerekçelerinizi hazırlayacağınız bir dilekçe ile hukuk mahkemesine sunmanız gerekir.

Bu yazımızda icra hukuku alanında yazılarıyla tanınan Av. Saim İNCEKAŞ tarafından çeşitli durumlar için “ihtiyati haciz dilekçesi örnekleri” paylaşılmıştır.

İhtiyati Haciz Dilekçesi Örneği -1-

ANKARA NÖBETÇİ ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ’NE

İHTİYATİ HACİZ İSTEYEN

ALACAKLI               :

VEKİLİ                 : A

BORÇLU               :

KONUSU         : X TL alacağımız hakkında ihtiyati haciz kararı verilmesi talebidir.

AÇIKLAMALAR           :

1-  Borçlu şirketin keşide ederek müvekkil şirkete verdiği, ……….. Bankası ………. Şubesinin ………… çek numaralı, ………… keşide tarihli çeki süresin içerisinde muhatap bankaya ibraz edilmiş ancak karşılığı çıkmamıştır.

2-  Müvekkilin sonraki başvuruları da semeresiz kalmıştır. Borçlunun mallarını kaçırma ihtimali bulunmaktadır.

3-  Alacağımız rehin yada başka bir şekilde teminat altında da olmadığından alacağın tahsili tehlikeye düşmüş ve  ihtiyati haciz talep etme gereği hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER : İ.İ.K.m. 257 ve ilgili hükümler

HUKUKİ DELİLLER        : ……… Bankası ……….. Şubesinin …………. çek numaralı, ………… keşide tarihli, keşidecisi …………. olan çek ve her türlü yasal delil.

NETİCE VE TALEP : Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle, duruşma ve tebligat yapılmaksızın, alacağımıza yeter miktarda; borçlunun menkul, gayrimenkul malları ile üçüncü şahıslardaki hak ve alacakları üzerine (uygun görülecek teminat mukabilinde)  ihtiyati haciz konulmasına karar  verilmesini,  mahkeme masrafları ile vekalet ücretinin de  borçluya yükletilmesini, saygılarımla arz ve talep ederim.

İHTİYATİ HACİZ İSTEYEN ALACAKLI

                    VEKİLİ

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran