Hukuk mahkemelerinde dava açmak masraflı mıdır?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16037
post-template-default,single,single-post,postid-16037,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

Hukuk mahkemelerinde dava açmak masraflı mıdır?

Hukuk mahkemelerinde dava açmak masraflı mıdır?

Evet, dava açmak masraflı olabilir. Ülkemizde yargı masrafları esasen bir çok Avrupa ülkesine göre düşüktür. Yine de davanın türüne, süresine ve dava konusunun değerine göre masrafların ciddi boyuta gelmesi söz konusu olabilir. Bu konuda hazırlık yapmanız ve muhtemel masrafları önceden öğrenmeniz gerekir. Dava süreci boyunca masraflar kural olarak dava açan kişiden alınır.

Başlangıçtaki dava giderleri harç ve gider avansı olarak iki ana kaleme ayrılır.

Harç, dava açılırken tamamen Devlete ödenen paradır. Harç sınırlı sayıda bir kısım dava türünde maktu yani sabit bir meblağ olarak alınırken, bir çok dava türünde nispi olarak, yani davaya konu ettiğiniz şeyin değeri üzerinden belli yüzde ile alınır ve bu değeri ne kadar yüksek ise ödemeniz gereken nispi harç miktarı da o kadar yüksek olur.

Gider avansı ise, dava türüne göre hesaplanan mahkemeye bir nevi depo edilen, tanıklara  ve taraflara yapılacak tebligat giderleri, tanıklara ödenecek tanıklık ücreti, ilerleyen safhalarda dosya bilirkişiye gideceği dava türlerinden ise bilirkişi masrafları, keşfe gidilme durumu olacaksa keşif masrafları gibi bir dizi alt kalemi içerir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

EnglishGermanRussiaFinlandIran Hemen Arayın