Haksız Arama Suçu TCK md 120
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18890
post-template-default,single,single-post,postid-18890,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Haksız Arama Suçu TCK md 120

Haksız Arama Suçu TCK md 120

Haksız Arama Suçu ve Cezası Türk Ceza Kanunu’nun 120.maddesinde düzenleme altına alınmıştır. Özel hayatın gizliliği çerçevesinde de kişilerin hukuka aykırı olarak   aranması TCK 120 gereğince suç olarak düzenlenmiştir. Haksız arama suçuna bağlı olarak kişilerin üzerinin hukuka aykırı şekilde aranması insan haysiyetine de tecavüzdür.

Kişilerin ceplerinin, çantasının, bavulunun veya özel arabalarının hukuka aykırı şekilde aranmaları haksız arama suçunun oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünü veya eşyasını arayan kamu görevlisi haksız arama suçunu işlemiş sayılmaktadır.

Anlaşılacağı üzere haksız arama suçunu yalnızca kamu görevlileri işleyebilmektedir. Bu nedenle mezkur suç özgü bir sıç niteliğindedir. Bu kişilerin haksız arama suçunu oluşturmaları için böyle bir yetkilerinin olmaması yani hukuka aykırı şekilde arama eylemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İlgili suça göre; hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünü veya eşyasını arayan kamu görevlisine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir.

Kişinin ölçüsüzce aranması ve  evraklara, bilgilere, belgelere veya eşyalara el koyulması nedeniyle oluşacak zararları, zarara uğraması halinde tazminat isteyebileceklerine yer vermiştir. Yargıtayın yerel mahkemenin haksız aramaya bağlı maddi manevi tazminat davası talebini reddi kararını bozarak davacı lehine Maddi-Manevi tazminat verilmesi yönünde kararı mevcuttur.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran