Ceza hukukunda dava açmak ne demektir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16032
post-template-default,single,single-post,postid-16032,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

Ceza hukukunda dava açmak ne demektir?

Ceza hukukunda dava açmak ne demektir?

Ceza mahkemelerinde dava, Cumhuriyet başsavcılıklarınca iddianame düzenlenerek ile açılır. Ceza mahkemelerinde iddianame ile açılan davalarda, davayı açan Cumhuriyet savcısı topladığı deliller sonunda bir kişinin, bir suç işlediği iddiası yer alır. Ceza mahkemeleri, bu kişinin bu suçu işleyip işlemediğine ilişkin yargılama yaparlar.

Ceza mahkemelerinde herhangi bir kişi kendiliğinden dava açamaz. Kişi, şikayete tabi bir suçun mağduruysa ve şikayetçi ise bu durumda ilgili Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak bir ceza soruşturması yapılmasını sağlar. Kişi eğer şikayete tabi olmayan bir suçun mağduruysa bununla alakalı şikayette bulunarak ilgili Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak bir ceza soruşturmasına başlanılmasını sağlayabileceği gibi, şikayete tabi olmayan suçlarda herhangi bir kişinin suç duyurusunda bulunması, kolluk birimlerinin suça konu olaydan haberdar olmaları veya re’sen Cumhuriyet savcıları tarafından ceza soruşturmasına başlanabilir. Ceza hukukunda dava işte bu durumlar sonrası düzenlenecek iddianamenin ilgili mahkemece kabul edilmesi sonucu başlar. Ceza hukukunda dava sürecine aynı zamanda “kovuşturma aşaması” da denir.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran