Sollama Yasağı Levhasına Rağmen Önündeki Aracı Sollamak Sureti İle Kazaya Neden Olma-Bilinçli Taksir
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
17684
post-template-default,single,single-post,postid-17684,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Sollama Yasağı Levhasına Rağmen Önündeki Aracı Sollamak Sureti İle Kazaya Neden Olma-Bilinçli Taksir

Sollama Yasağı Levhasına Rağmen Önündeki Aracı Sollamak Sureti İle Kazaya Neden Olma-Bilinçli Taksir

T.C.

YARGITAY

12. CEZA DAİRESİ

E. 2016/1417

K. 2017/6429

T. 19.9.2017

* SOLLAMA YASAĞI OLDUĞUNU GÖSTERİR DÜZ ŞERİT ÇİZGİSİNE VE SOLLAMA YASAĞI LEVHASINA RAĞMEN ÖNÜNDEKİ ARACI SOLLAMAK SURETİ İLE KAZAYA NEDEN OLMA ( Sanığın Eylemini Bilinçli Taksir İle İşlediğinin Kabulü ve Hakkında TCK. Md. 22/3’ün Uygulanması Sureti İle Bir Hüküm Kurulması Gerekirken Eylemin Basit Taksirle İşlendiğinin Kabulü Sureti İle ve Suç Niteliğinde Yanılgıya Düşüldüğü )

* TAKSİRLE ÖLDÜRME ( Sollama Yasağı Olduğunu Gösterir Düz Şerit Çizgisine ve Sollama Yasağı Levhasına Rağmen Önündeki Aracı Sollamak Sureti İle Kazaya Neden Olduğu Tanık Beyanları İle Tüm Dosya Kapsamından Sabit Olan Sanığın Eylemini Bilinçli Taksir İle İşlediğinin Kabulü ve Hakkında TCK. Md. 22/3’ün Uygulanması Sureti İle Bir Hüküm Kurulması Gerekirken Eylemin Basit Taksirle İşlendiğinin Kabulü Sureti İle ve Suç Niteliğinde Yanılgıya Düşülerek Sanık Hakkında Eksik Ceza Tayininin İsabetsizliği )

* BİLİNÇLİ TAKSİR ( Sollama Yasağı Olduğunu Gösterir Düz Şerit Çizgisine ve Sollama Yasağı Levhasına Rağmen Önündeki Aracı Sollamak Sureti İle Kazaya Neden Olduğu Tanık Beyanları İle Tüm Dosya Kapsamından Sabit Olan Sanığın Eylemini Bilinçli Taksir İle İşlediğinin Kabulü ve Hakkında TCK. Md. 22/3’ün Uygulanması Sureti İle Bir Hüküm Kurulması Gerekirken Eylemin Basit Taksirle İşlendiğinin Kabulü Sureti İle ve Suç Niteliğinde Yanılgıya Düşülerek Sanık Hakkında Eksik Ceza Tayininin İsabetsizliği )

5237/m.22/3,62 ÖZET : Sollama yasağı olduğunu gösterir düz şerit çizgisine ve sollama yasağı levhasına rağmen önündeki aracı sollamak sureti ile kazaya neden olduğu tanık beyanları ile tüm dosya kapsamından sabit olan sanığın eylemini bilinçli taksir ile işlediğinin kabulü ve hakkında TCK’nın 22/3. maddesinin uygulanması sureti ile bir hüküm kurulması gerekirken, eylemin basit taksirle işlendiğinin kabulü sureti ile ve suç niteliğinde yanılgıya düşülerek sanık hakkında eksik ceza tayini isabetsizdir.

DAVA : Taksirle öldürme suçundan sanığın mahkumiyetine dair hüküm, sanık müdafii ve katılanlar vekili tarafından temyiz edilmekle dosya incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanık müdafiinin sanığın üzerine atılı suçun sabit olmadığına, eksik inceleme yapıldığına, kusura, ceza miktarına, katılanlar vekilinin ise ceza miktarına, sanık hakkında TCK’nın 62. maddesinin uygulanmaması ve ehliyetin uzun süreli alınması gerektiğine dair temyiz itirazlarının reddine,

Ancak;

16.10.2013 günü saat 18.20 sıralarında, sanık sürücünün yönetimindeki araç ile yerleşim yeri dışında, 7 metre genişliğinde, aydınlatmanın olmadığı, iki yönlü, virajlı, eğimsiz, kuru, asfalt kaplama yolda seyir halinde iken, karşı istikamet şeridine girerek idaresindeki otomobilin ön kısımları ile seyir halinde olan diğer sürücü idaresindeki otobüsün ön kısımlarına çarpması sonucu aracında bulunanların vefatı ve birden fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanan olayda; sollama yasağı olduğunu gösterir düz şerit çizgisine ve sollama yasağı levhasına rağmen önündeki aracı sollamak sureti ile kazaya neden olduğu tanık beyanları ile tüm dosya kapsamından sabit olan sanığın eylemini bilinçli taksir ile işlediğinin kabulü ve hakkında TCK’nın 22/3. maddesinin uygulanması sureti ile bir hüküm kurulması gerekirken, eylemin basit taksirle işlendiğinin kabulü sureti ile ve suç niteliğinde yanılgıya düşülerek sanık hakkında eksik ceza tayini,

SONUÇ : Kanuna aykırı olup, katılanlar vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bu sebeplerden dolayı 5320 Sayılı Kanun’un 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 Sayılı CMUK’un 321. maddesi gereğince isteme uygun olarak BOZULMASINA, 19.09.2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran