İHTİYATİ TEDBİR VE ŞARTLARI
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
25690
post-template-default,single,single-post,postid-25690,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

İHTİYATİ TEDBİR VE ŞARTLARI

İHTİYATİ TEDBİR VE ŞARTLARI

 

Çeşitli zorunlu haller ya da alacakların tahsilinde ilerde ortaya çıkabilecek çeşitli sorunları gidermek için dava açan kişi davalı aleyhine ihtiyati tedbir kararı aldırılabilir. Mahkeme sonucu henüz belli olmadan bu tedbir kararı alınarak davacının olası zararlardan korunması mümkün olur.
Ülkemizde uygulanan kanun hükümleri ile birlikte kişilerin ihtiyati tedbir kararlarına itiraz yolu açıktır. Kişi ihtiyati tedbir uygulamaları kapsamında ilgili maddeler kapsamında itiraz edebilir. Gerekli bedelleri göstererek de bu itirazları sonucu kişinin üzerindeki tedbirlerin kaldırılması mümkündür. Son zamanlarda ihtiyati tedbir sayesinde insanların yaşamlarında istenilen niteliklerin ortaya çıkarılması sağlanıyor.

Gerek tüzel kişilerin alacakları gerekse de bireylerin alacaklarının tahsili hususunda ihtiyati tedbir talebi önem taşır. Alacakların güvenceye alınması ya da malvarlıklarında bir değişme olacağının bilinmesi ile birlikte insanların ihtiyati tedbir hükümlerinden yararlandırılması mümkün olur. Günümüzde bu hükümlerin hangi hallerde uygulanacağı yetkili mahkemeler tarafından ilgili kanun maddelerine göre belirlenir.
Aynı zamanda ihtiyati tedbir hükümlerinin uygulanması esnasında insanların yaşam şartlarında ortaya çıkabilecek olağan dışı durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde bu nedenlerden dolayı söz konusu hükümlerin gerçekleştirilmesi ile kişinin alacaklarının tahsili sağlanmış olur. Aynı zamanda bu hükümlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte insanların kanun nezdinde korunması da sağlanmış olur. Son yıllarda ihtiyati tedbir uygulamaları kapsamında beklentileri karşılayan çözümler öneriliyor.

İhtiyati tedbir şartları kişinin alacaklarında ortaya çıkabilecek zorlukları esas alır. Aynı zamanda ihtiyati tedbir kararı aldıracak kişinin bu kararları aldırmada haklı gerekçelerinin olması beklenir. Söz konusu nedenlerden dolayı kişilerin alacaklarının tahsilinde ilerde meydana gelebilecek bir risk var ise ya da ilerde alacakları tahsil etmek imkânı ortadan kalkacak ise bu durumda ihtiyati tedbir hükümler uygulanır.
İsteyen kişiler üzerinde bulunan ihtiyati tedbir kararlarının ortadan kaldırılması için ihtiyati tedbir kararına itiraz dilekçesi örneği kullanılarak itiraz da bulunabilir. İhtiyati tedbir kararına itiraz bir dilekçe olur. Eğer mahkeme talep eden kişinin durumunu haklı bulur ise ve gerekli teminatları da görür ise bu durumda ihtiyati tedbir kaldırılması durumu gerçekleşir.

  • Buraya tıklayarak diğer makale, örnek karar ve dilekçelerimize ulaşabilirsiniz
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

EnglishGermanSwedishRussiaFinlandIran Hemen Arayın