İHTİYATİ HACİZ VE ŞARTLARI
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
25688
post-template-default,single,single-post,postid-25688,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

İHTİYATİ HACİZ VE ŞARTLARI

İHTİYATİ HACİZ VE ŞARTLARI

 

 

Günümüzde bu uygulamaların gerçekleştirilmesi aynı zamanda alacakların tahsilinde ortaya çıkabilecek bazı sorunları gidermeyi amaçlar. Kişinin mal varlıklarında ortaya çıkabilecek ileri zamanlı sorunlar ya da kişinin üzerinde bulunan nakdi varlıkların başkası adına devredilmesini önlemek için mahkeme alacaklı kişi adına ihtiyati haciz uygulaması isteyebilir.

Alacaklı bu aşamada ilgili mahkemeye başvurarak kişinin malvarlıkları üzerinde ihtiyati haciz talep dilekçesi örneği ile ihtiyati haciz kararı aldırabilir. Söz konusu nedenlerden dolayı nakdi alacakların mahkeme tarafından tahsili sorunlu hale gelecek ise bu durumda ihtiyati tedbir hükümleri uygulanarak alacaklının hakları garanti altına alınmış olur.

İhtiyati haciz şartları arasında alacakların nakdi olması esastır. Bunun yanında alacaklı olan kişinin gerekli başvuruları ilgili mercilere yapması da önemli bir şarttır. Kişinin talebi ve aynı zamanda borçlunun durumu göz önünde bulundurularak haciz uygulamaları gerçekleştirilir. Borçlu tarafından ihtiyati haciz nasıl iptali konusu da ön plana çıkar.

Kişinin ihtiyati haciz yaptırabilmesi için bir diğer şart olarak ihtiyati haciz teminatı yatırması gerekir. Söz konusu haciz şartlarının yerine getirilmesi ile birlikte mahkeme kararı ile borçlu kişinin mal varlıklarına geçici olarak el konularak üçünü kişilere para transferlerinin önüne geçilmiş olur. Son yıllarda ortaya çıkan anlaşmazlıklarda bu hükümlerin yerine getirilmesi ile birlikte alacakların tahsilinde imkanlar ortaya çıkar.

Kişinin alacaklarının tahsili hususunda önemli bir durum olan ihtiyati haciz alacakların vadesinin dolması durumunda alacaklının başvurusu üzerine ortaya çıkar. Mahkeme bu konuda ihtiyati haciz kararı aldıktan sonra 10 gün içerisinde alacaklının talebi üzerine işlemler yerine getirilmiş olur. İhtiyati haciz süresi alacaklının talebi üzerine 10 gün içerisinde hayat bulur.

Eğer alacaklı bu 10 günlük süre içerisinde gerekli başvuruları yapmaz ise borçlu üzerinde ihtiyati haciz uygulanmaz. Aynı zamanda kişinin alacaklarının nakdi olması da esastır. Söz konusu durumlar bireysel başvurular kadar kurum alacakları ile de ilgili bir durum olarak ön plana çıkar. Günümüzde ihtiyati haciz kullanımı ile birlikte söz konusu işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür.

 

  • Buraya tıklayarak diğer makale, örnek karar ve dilekçelerimize ulaşabilirsiniz
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

EnglishGermanSwedishRussiaFinlandIran Hemen Arayın