Birden Çok Evlilik, Hileli Evlenme ve Dinsel Tören Suçu Nedir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
25134
post-template-default,single,single-post,postid-25134,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

Birden Çok Evlilik, Hileli Evlenme ve Dinsel Tören Suçu Nedir?

Birden Çok Evlilik, Hileli Evlenme ve Dinsel Tören Suçu Nedir?

Adi Ortaklığın Feshi

Birden çok evlilik ve hileli evlenme suçu, 5237 sayılı TCK’nın 230. maddesinde “Aile Düzenine Karşı Suçlar” bölümünde şu şekilde düzenlenmiştir:

  • Madde 230- Evli olmasına rağmen, başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  • Kendisi evli olmamakla birlikte, evli olduğunu bildiği bir kimse ile evlilik işlemi yaptıran kişi de yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

  • Gerçek kimliğini saklamak suretiyle bir başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  • Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçlardan dolayı zamanaşımı, evlenmenin iptali kararının kesinleştiği tarihten itibaren işlemeye başlar.

Birden Çok Evlilik, Hileli Evlenme ve Dinsel Tören Suçu Özellikleri

  • Suçun oluşumu için evli olan bir kimsenin resmiyette yeniden evlilik yapması yeterlidir. Kişinin ilk nikahının farklı bir ülkede veya şehirde yapılması suçun oluşmasına engellik teşkil etmeyecektir.

  • Kişinin eşinin kaybolması veya ölüm ihtimalinin yüksek olduğu bir kaybolma ile eşinden senelerce haber alamaması kişinin nikahlı olmadığı anlamına gelmemektedir. Çünkü eşin ortadan kaybolması, uzun süre kimsenin eşine ulaşamaması, bir kazada kendisinden haber alınamaması gibi durumlarda gaiplik başvurusunda bulunmalı, gaiplik kararı sonrasında boşanma işlemini gerçekleştirmelidir. Resmi evlilik ancak resmi boşanma ile gerçekleşerek evliliği sona erdirmektedir.

  • TCK 230. maddesinin birinci fıkrasında belirtilmiş olduğu üzere; kendisi evli olmadığı ancak evli olduğunu bildiği bir kimse ile evlenme işleminin yaptırılması halinde suç işlenmiş olacaktır.

  • TCK 230. maddesinin ikinci fıkrasında belirtilmiş olduğu üzere; evli olmasına rağmen ikinci defa evlenmesi halinde suç işlemiş olacaktır.

  • TCK 230. maddesinin üçüncü fıkrasında belirtildiği üzere; gerçek kimliğini saklayarak evlenme işlemini yaptırması halinde de suç işlenmiş olacaktır.

Birden Çok Evlilik, Hileli Evlenme ve Dinsel Tören Suçu Görevli Mahkeme

Görevli mahkeme, asliye ceza mahkemesidir. Dava, suçun işlendiği yerde asliye ceza mahkemesinde görülecektir.

 

Buraya tıklayarak diğer makale örneklerimize ve dilekçe örneklerimize ulaşabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

EnglishGermanSwedishRussiaFinlandIran Hemen Arayın