Basit Yargılama Usulü
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
22798
post-template-default,single,single-post,postid-22798,single-format-standard,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
 

Basit Yargılama Usulü

Basit Yargılama Usulü

Adi Ortaklığın Feshi

Basit yargılama usulü Cmk hükümleri gereğince yaralama, hakaret belli suçlarda uygulanan bir yargılama biçimidir. Basit yargılama usulü Ceza Muhakemesi Kanunu 251 de düzenlenmiştir. Basit yargılama usulü olağan yargılama usulünden daha hızlı ve evrak üzerinden karar verilebilmesini sağlar. Bu yargılama usulü uygulandığı takdirde sanığın alacağı sonuç ceza dörtte bir (1/4) oranında indirilir.

İddianamenin kabulünden sonra yargılamayı yapacak mahkeme elindeki uyuşmazlığın basit yargılamaya tabi suç olduğuna karar verdiği takdirde bu usulü uygulayacaktır. Mahkeme duruşma günü verdikten sonra artık basit yargılamaya geçilemeyecektir. Bu yargılama usulünde duruşma olmaksızın karar verildiği için sanığın lehine olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Sanık basit yargılama usulüne her ne sebeple olursa olsun itiraz edip olağan şekilde yargılanmayı talep ettiği takdirde mahkeme durumu değerlendirerek duruşma günü verecektir. Basit usulde verilen mahkeme kararında belirtilen cezaya sanık tarafından itiraz edildiği takdirde mahkemenin ceza verecek olması halinde dörtte bir indirimin uygulanmayacağı da unutulmamalıdır.

Buraya tıklayarak diğer makale, örnek karar ve dilekçelerimize ulaşabilirsiniz

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

EnglishGermanRussiaFinlandIran Hemen Arayın