Vasiyetname Çeşitleri Nelerdir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16878
post-template-default,single,single-post,postid-16878,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Vasiyetname Çeşitleri Nelerdir?

Vasiyetname Çeşitleri Nelerdir?

Vasiyetname Çeşitleri 

Vasiyetnameler 3 çeşittir. Resmi vasiyetname, sözlü vasiyetname ile el yazılı vasiyetnamedir. Resmi vasiyet, Medeni Kanunumuzun öngördüğü şekillere uygun olarak resmi bir memurun katılımı ile düzenlenen vasiyetnamedir. Vasiyetnamenin resmi hale gelmesi için hukuk tarafından yetkili kılınmış bir memurun katılımı mecburidir. İki tanığın ve resmi memurun katılımı ile resmi vasiyet düzenlenir. Tanıkların da nitelikleri yasa ile belirlenmiştir. Buna göre, miras bırakanın eşi,alt kan soyu,üst kan soyu,bu kişilerin eşleri,kardeşleri,ceza mahkemesi kararı ile yasaklı olanlar,okuma yazma bilmeyenler, fiili ehliyeti olmayanlar tanık olarak katılamazlar. Resmi vasiyet iki türdür,okuma yazma bilenlerin düzenleyecekleri vasiyet ile okuma yazma bilmeyenlerin düzenleyecekleri vasiyettir. Okuma yazma bilenlerin düzenleyecekleri vasiyette eğer miras bırakanı tarafından önceden hazırlanmış iseresmi memura teslim edilir, memur kendisine teslim edilen vasiyeti yıl,ay,gün koyarak imzalar ve resmi hale getirir. Önceden hazırlanmışsa miras bırakan kendi arzu ve söylemek istediklerini bizzat memura bildiri, memur hazırladığı tutanağı vasiyetçiye verir,okuyup imzaladıktan sona resmi hale getirir. Onaylanan vasiyet tanıklar huzurunda memur tarafından vasiyetin okunduğunu ve miras bırakanın son arzularını içerdiğini belirtecek şekilde tekrar okunur. Tanıkların vasiyet içeriğini bilmeleri gerekmez.  Okuma yazma bilmeyenlerin düzenleyecekleri vasiyette ise miras bırakan arzularını memura bildirir.Resmi memur tutanağı hazırladıktan sonra iki şahit huzurunda vasiyetçiye  okur.Onaylanır ve muhafaza edilir.

El yazılı vasiyetname ise, vasiyetçinin baştan sona tamamen kendi el yazısı ile tarih koymak sureti ile imzaladığı vasiyettir. Bu tür vasiyetlerin memura tevdi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak kaybolma,tahrifat ve değiştirilme önlemlerine karşın notere,sulh hukuk hakimine teslim edilebilir.

Sözlü vasiyetname ise olağan üstü durumlarda başka şekilde vasiyet yapma imkanının kalmaması durumunda yapılır. İki şahidin varlığı gerekir. Vasiyetçi son arzularını iki tanığa bildir. Vasiyetçinin söyledikleri tanık tarafından yazılacak ya da sonradan yazdırılacaktır. Tanıklar sonrasında bu yazılan vasiyeti Sulh Hukuk yada Asliye hukuk Hakimine teslim eder. Sözlü vasiyetin geçerli olması için ölümden hemen sonra mahkemeye teslimi gerekir. Vasiyete tanık olacakların okur yazar olması aranır.

 

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran