TUTUKLULUKTA GEÇEN SÜREYİ MAHSUP ETME
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18417
post-template-default,single,single-post,postid-18417,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

TUTUKLULUKTA GEÇEN SÜREYİ MAHSUP ETME

TUTUKLULUKTA GEÇEN SÜREYİ MAHSUP ETME

 

               … CEZA MAHKEMESİ’NE

 

 

                                                                                              Dosya No: …/…

 

CEZADAN MAHSUP

İSTEMİNDE BULUNAN SANIK            :

 

 

MÜDAFİİ                                         :

 

 

KONU                                               :  Müvekkilimin  ./../.. Tarihinde ….. Suçundan dolayı tutuklu kaldığı … Günlük sürenin; … ceza mahkemesi’nin …/…/… tarihinde sanık müvekkilim aleyhine verilmiş olan mahkumiyet kararından mahsup edilmesi isteminden ibarettir.

 

 

AÇIKLAMALAR                           :

 

 

1-) Müvekkilim olan sanık ../…/… tarihinde … suçundan dolayı … günlük süre ile tutuklu kalmış; devam eden yargılama sonucunda müvekkil sanık hakkında beraat kararı verilmiştir. Buna müteakip zamanda müvekkilim hakkında … Ceza Mahkemesi’nin …/…/… tarihinde … suçundan aleyhine … yıl mahkumiyet kararı verilmiştir. Söz konusu verilen karar hakkında …/../… tarihinde temyiz isteminde bulunulmuş olmasına binaen dosya Yargıtay aşamasındadır.

 

2-) Mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 40 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 63. maddelerinde belirtildiği üzere, mahsup işleminin yapılabil­mesi için tutuklu kalınan suçtan verilen kararın kesinleşme tarihinden önce bir başka suç ya da suçların işlenmesinin yeterli olacağı belirtilmiştir.

 

3-) Nitekim Yargıtay İçtihadı Birleştirme Ceza Genel Kurulu’nun 06.03.1940 tarihli ve 1940/5 Esas ve 1940/68 sayılı kararında, <Beraat eden bir kişinin beraat ettiği suçtan dolayı tutuklu kaldığı sürenin beraat kararından önce, beraat kararı kesinleşmeden önce işlemiş olduğu diğer suç için verilen ceza süresinden mahsubunun gerektiği> belirtilmiştir.

 

4-) Yukarıda sözü geçen yasal mevzuat hükümleri ve Yargıtay İçtihadı Birleştirme Ceza Genel Kurulu kararı nedeniyle, hükmün kesinleşmeden önce gerçekleşen ve şahsi hürriyeti sınırlama sonucunu doğuran …. Günlük tutukluluk süresinin, hükmolunan hapis cezasından indirilmesi gerekir. Açıkladığımız bu nedenlerle iş bu cezadan mahsup istemi dilekçesini yazma zorunluluğu doğmuştur.

 

 

HUKUKİ NEDENLER                  : 5237 S. K. m. 63, 765 S. K. m. 40

 

 

SONUÇ VE İSTEM                                    : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, Mahkemenizin ../../…. tarihinde vermiş olduğu mahkumiyet hükmünden sanık müvekkilimin tutuklu kaldığı sürelerin mahsup edilmesini müvekkilim adına saygıyla talep ederiz. …/…/…

 

 

 

Sanık Müdafii

                                                                                                                 Av.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran