Tutuklamaya İtiraz
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16176
post-template-default,single,single-post,postid-16176,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Tutuklamaya İtiraz

Tutuklamaya İtiraz

TUTUKLAMAYA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Tutuklama bir tedbir olup, şüpheli hakkında soruşturma ve kovuşturma evresinde mahkeme tarafından uygulanabilir. Fakat mahkemenin şüphelinin tutuklanması yönünde karar verebilmesi için Ceza Muhakemesi Kanununda sayılı şartların oluşması gerekmektedir.

Bu şartlar, şüpheli veya sanığın kaçma şüphesi veya saklanması şüphesini uyandıran somut olguların varlığı hali, şüphelinin delilleri karartmaya veya mağdur üzerinde baskı kurmaya yönelik hareketlerdir. Fakat tutuklama kararının verilebilmesi için maddi şartların yanında şekli şartların da bulunması gerekmektedir. Bu şartlar, tutuklamaya ilişkin yasak bulunmaması, tutuklamaya ilişkin engelin bulunmaması, sanığa güvence belgesinin verilmemiş olması, tutuklamanın sanık üzerine atılı suçla orantılı olması, hakim veya mahkeme kararının olmasıdır. Savcılığın talebi üzerine hakim veya mahkemenin takdir yetkisine bırakılmış olan tutuklama talebinin hakim veya mahkeme tarafından uygun bulunması ve onaylanması halinde bu karara itiraz yolu mevcuttur. Tutuklama kararının verildiği günü takip eden 7 gün içerisinde şüpheli bu karara itiraz edebilir. Şüpheli şahıs hakkında verilen tutuklama kararını bu kararı veren mahkemeye yapılır.

Tutuklu şüphelinin tutukluluğa itiraz edip, serbest bırakılmayı talep edeceği bir durumda en önemlisi,hukuk tekniğinden yoksun ve internet ortamından alınan maktu hazırlanmış tutuklamaya itiraz dilekçesi vermekten kaçınmaktır. İnternette yer alan dilekçeler veya arzuhalcilere hazırlatılmış dilekçeler maktu olup, istenen neticeyi elde etmeye yetersiz kalmaktadır. Tutuklu şahsa atılı suçun mahiyeti, vasfı ve delil durumu iyi kavranarak teknik hukuk bilgisiyle durum değerlendirmesi yapıp,etkili bir tutuklamaya itiraz dilekçesini hazırlamak ve istenen neticeyi gerçekleştirmek, şüphesiz iyi bir ceza avukatının desteğini almayı gerektirir.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran