Tapu Kütüğüne Aile Konutu Şerhi Nasıl Konur ?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16186
post-template-default,single,single-post,postid-16186,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Tapu Kütüğüne Aile Konutu Şerhi Nasıl Konur ?

Tapu Kütüğüne Aile Konutu Şerhi Nasıl Konur ?

Tapu Kütüğüne Aile Konutu Şerhi Nasıl Konur ?

Aile konutu şerhi nasıl ve nereye konur? Aile konutunun maliki olmayan eş veya her ikisi birlikte veya avukatları gerekli belgeler ile Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvuracaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı ilgili genelgesinde aile konutu şerhi konmak için gerekli belgeler belirtilmektedir. Gerekli belgeler ile istemde bulunmaları durumunda, tapu siciline ‘aile konutu’ şerhi verilebilir. Böylelikle tapu sicilinin şerhler hanesine tescil edilecektir. Yani sicili inceleyen bir kişi söz konusu taşınmazın aile konutu olduğunu görebilecektir. Hatta hukukumuzdaki ‘tapu sicilindeki kayıtların herkesçe bilindiği karinesi’ gereğince kişi sicili incelememiş olsa dahi söz konusu şerh kendisine karşı ileri sürülebilecektir. Kanunda yer alan aile konutu ile ilgili imkanlardan faydalanmak için şerhin varlığı mecburidir.

Tapuya Aile Konutuna Şerhi Koydurmanın Hukuki Açıdan Faydası Nedir?

Aile konutu şerhi, aile konutu üzerinde yapılacak olan herhangi bir işleme karşı üçüncü kişilerin iyi niyetinin korunmasını engelleyecektir. Aksi takdirde iyi niyetli üçüncü kişi (konutun aile konutu olduğunu bilmeyen kişi)  ile yapılmış olan işlem geçerli olacaktır. Hemen belirtmek gerekir ki söz konusu üçüncü kişi konutun aile konutu olduğunu biliyorsa, diğer eşin rızasının bulunmadığı hallerde şerh konmamış olsa dahi işlem geçersiz sayılacaktır. Bu işlemler ‘konutun satılması, kira sözleşmesine son verilmesi veya konut üzerindeki hakların sınırlanması ‘olabilir.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran