Mirastan Feragat Sözleşmesi Nedir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16872
post-template-default,single,single-post,postid-16872,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Mirastan Feragat Sözleşmesi Nedir?

Mirastan Feragat Sözleşmesi Nedir?

Mirastan Feragat Sözleşmesi Nedir?

Mirastan feragat bir sözleşmeyle gerçekleşir. Bu sözleşmenin tarafları miras bırakan ve muhtemel mirasçısıdır. Dolayısıyla miras bırakan hala hayattayken yapılmaktadır. İvazlı veya ivazsız olarak gerçekleşebilir. Mirastan feragat sözleşmesiyle muhtemel mirasçı ileride doğacak mirasçılık sıfatından tamamen veya kısmen vazgeçmektedir. Miras bırakan saklı paylı olmayan mirasçılarının paylarını tek taraflı ölüme bağlı tasarrufla her zaman ortadan kaldırabilir. Ancak mirastan feragat sözleşmesin önemi saklı paylı mirasçıyı mirastan uzaklaştırma aşamasındadır. Miras bırakan ıskat sebepleri olmasa da mirasçısı olmasını istemediği kimseyle anlaşarak feragat sözleşmesini yapabilir. Bu konuda verile klasik örnek ise hasta ve maddi gücü yetersiz çocuğu olan babanın sağlıklı ve zengin çocuğu ile mirastan feragat sözleşmesini yapmasıdır.

Mirastan feragat sözleşmesi de olumsuz miras sözleşmelerindendir. Doktrindeki genel görüşe göre miras bırakan için ölüme bağlı tasarruf olarak nitelendirilmelidir. Feragat eden için bu sözleşme sağlar arası bir hukuki işlemdir. Feragat eden henüz mirasçı sıfatına sahip değildir, zira o ileride doğması muhtemel mirasçı sıfatından vazgeçmektedir. Sözleşmenin niteliği, henüz doğmamış haktan feragatin mümkün olmaması sebebiyle eleştirilmektedir. Söz konusu durumda feragat eden bekleme halindedir fakat yapılan feragat sözleşmesiyle durumu netleşmektedir.

 

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
FinlandEnglishRussiaGermanIran