Mirastan Feragat Sözleşmesi Çeşitleri
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16870
post-template-default,single,single-post,postid-16870,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Mirastan Feragat Sözleşmesi Çeşitleri

Mirastan Feragat Sözleşmesi Çeşitleri

Mirastan Feragat Sözleşmesi Çeşitleri Nelerdir?

İvazsız mirastan feragat sözleşmesinde, muhtemel mirasçı, miras bırakanın sağlığında bir karşılık almadan muhtemel mirasçılık sıfatından vazgeçmektedir. Miras bırakan bir borç altına girmez, yalnızca feragati kabul eder.

İvazlı mirastan feragat sözleşmesinde ise mirasçı miras bırakan hayattayken aldığı bir karşılık neticesi mirastan feragat etmektedir. Miras bırakan bir borç altına girmektedir.  Bu borç para, taşınır veya taşınmaz mal olabilir. İvazlı feragatte aksi kararlaştırılmadıkça feragat edenin alt soyu da feragat etmiş sayılır. Kanunda feragatin kısmi olarak yapılabileceği düzenlenmemişse de doktrince kabul edilmemektedir. Bu durumda mirasın belirli bölümüne ilişkin mirasçılık sıfatından vazgeçilmekte geri kalan kısım için mirasçılık sıfatı devam etmektedir.

Mirastan feragat sözleşmesinde miras bırakan her zaman taraftır. Bu sözleşme miras bırakanın temsilcisi ya da başka bir mirasçı ile yapılamaz. Kişiye sıkı sıkıya bağlı bir haktır. Mirastan feragat sözleşmesinin diğer tarafı feragat edendir. Bu kişi ilerideki muhtemel mirasçıdır. Kanuni veya iradi mirasçılar taraf olabilir. Kanuni mirasçılar; miras bırakanın kan hısımları, eşi, evlatlık ve evlatlığın alt soyu ve devlettir. Kanuni mirasçıların aynı zamanda saklı pay hakkı bulunur. İradi mirasçılar ise miras bırakanın kendi iradesiyle vasiyetname veya olumlu miras sözleşmesiyle belirlediği mirasçılarıdır.

Miras bırakanın mirastan feragat sözleşmesi yapabilmesi için tam ehliyetli olması, yani reşit ve ayırt etme gücüne sahip olması ve kısıtlı olmaması gerekir. Miras bırakan mirastan feragatin hukuki önem ve sonuçlarını algılayabilecek durumda olmalıdır. Ayırt etme gücü sözleşmenin kurulduğu anda mevcut olmalıdır. Yargıtay içtihatları uyarınca temyiz kudretinin yokluğunu iddia eden kişi bunu ispatla yükümlüdür. Temyiz kudretine sahip olmayan miras bırakanın yaptığı işlem, menfaati olanlar tarafından iptal davasına konu edilebilir. Feragat eden bakımından bir borç doğmadığından tam ehliyet şartı aranmaz. Mümeyyiz kısıtlılar ise vesayet ve denetim makamının izni ile bu sözleşmeyi akdedebilir. Bu onay en geç miras bırakanın ölümüne kadar verilmelidir.

 

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran