MİRASIN REDDİ NE DEMEKTİR?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16301
post-template-default,single,single-post,postid-16301,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

MİRASIN REDDİ NE DEMEKTİR?

MİRASIN REDDİ NE DEMEKTİR?

MİRASIN REDDİ NE DEMEKTİR?

Murisin(miras bırakan veya ölen kişi demektir), mirasından daha fazla borcu olması halinde, mirasçıların murisin borçlarından sorumlu olmamak için mirası reddetme hakları vardır. İşbu sayede mirasçılar murisin borçlarını ödemekten kurtulabilirler.

Bu husus Türk Medeni Kanunun 605. maddesinde düzenlenmiştir. Yasal ve atanmış mirasçılar mirası reddedebilirler. Ayrıca murisin öldüğü tarihte ödemeden aciz ve borca batık olduğu açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise, mirasçılar mirası hükmen reddetmiş sayılır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, bu haktan yararlanmak için kanun 3 aylık bir süre belirlemiştir. Bu süre, yasal mirasçılar için mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmediği müddetçe murisin ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için murisin tasarrufunun kendilerine usule uygun olarak bildirildiği tarihten itibaren işlemeye başlar.

 

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran