MİRASIN REDDİ NASIL YAPILIR?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16303
post-template-default,single,single-post,postid-16303,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

MİRASIN REDDİ NASIL YAPILIR?

MİRASIN REDDİ NASIL YAPILIR?

MİRASIN REDDİ NASIL YAPILIR?

Eğer murisin(Muris veya miras bırakan ya da ölen kişi demektir) vefat ettiği tarihte ödemeden aciz ve borca batık olduğu açıkça belli değilse veya resmen tespit edilmiş ise miras, 3 ay içinde ret olunabilir. Mirasın reddi davasında görevli yetkili mahkeme ölenin enson ikamet ettiği yer Sulh Hukuk Mahkemesidir.

3 aylık süre, yasal mirasçılar için mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe murisin ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için ise murisin tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten itibaren işlemeye başlar.

Fakat tedbir olarak terekenin yazımını gerektiren durumlarda, yazım sürecinin zaman alacağı dikkate alınarak; mirasın ret süresi, yasal ve atanmış mirasçılar için yazım işleminin sona erdiğinin sulh hukukhakimince taraflara bildirilmesiyle başlar.

Önemli hususların varlığı halinde Sulh Hukukhakimi, yasal ve atanmış mirasçılara tanınmış olan ret süresini uzatabilir veya yeni bir süre tanıyabilir.

Mirasın reddi, mirasçılar tarafından Sulh Hukuk Mahkemesine sözlü veya yazılı beyanla yapılır, reddin kayıtsız ve şartsız olması gerekir.

Sulh Hukuk hakimi, sözlü veya yazılı ret beyanını bir tutanakla tespit eder. Süresi içinde yapılmış olan ret beyanı, mirasın açıldığı yerin sulh mahkemesince özel kütüğüne yazılır ve reddeden mirasçı isterse kendisine reddi gösteren bir belge verilir. Yasal süre içinde mirası reddetmeyen mirasçı, mirası kayıtsız şartsız kazanmış olur. Uygulamada ise mirasın reddi için mahkemeye dilekçe verilmek suretiyle müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran