Miras Sözleşmesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16874
post-template-default,single,single-post,postid-16874,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Miras Sözleşmesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Miras Sözleşmesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Miras Sözleşmesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Miras sözleşmesi kavramı, miras bırakacak olan kişinin üçüncü bir kişi ile yaptığı ve ölüme bağlı tasarruf şeklinde olan sözleşmedir. Miras sözleşmesinin geçerli sayılabilmesi için vasiyetname gibi resmi bir şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Yani miras sözleşmesi resmi memur önünde ve iki tanıkla birlikte imzalanmalıdır. Aksi durumda yapılan miras sözleşmesinin hukuki bir bağlayıcılığı olmayacaktır. Miras sözleşmesinin kapsamı da memur ve tanıklar önünde açıkça belirtilmelidir.

Miras sözleşmesi yapan tarafların miras sözleşmesinin iptali ile ilgili yapacakları yazılı anlaşma ile miras sözleşmesinin iptali gerçekleşebilmektedir. Miras sözleşmesini tek taraflı olarak iptal ettirmek isteyen kişiler açısından da miras sözleşmesinin iptali için kanunda vasiyetnameler için öngörülen şekil ve şartlar dahilinde yapılabilmektedir. Miras sözleşmesiyle atanan mirasçı sıfatındaki kişi miras sözleşmesinin yapılmasından sonra miras bırakacak olan kişiye karşı, mirasçılıktan çıkarılma nedeni olan bir davranışta bulunması halinde miras bırakan kişi miras sözleşmesini tek taraflı olarak iptal edebilmektedir.

Miras sözleşmesinin ortadan kalkmasına neden olaylardan biriside miras bırakacak kişinin ölümü esnasında miras sözleşmesi yapılan kişinin hayatta olmaması durumunda miras sözleşmesi kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Miras sözleşmesi içerisindeki şartlara göre sağlar arası edimleri isteme hakkına sahip olan kişi, bu edimlerin sözleşmeye uygun olarak yerine getirilmemesi veya belirli bir güvence kapsamına alınmaması halinde Borçlar Hukuku uyarınca sözleşmeden dönme hakkı vardır.

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran