Konut Ve Çatılı İş Yeri Kiraları
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18620
post-template-default,single,single-post,postid-18620,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Konut Ve Çatılı İş Yeri Kiraları

Konut Ve Çatılı İş Yeri Kiraları

Konut Ve Çatılı İş Yeri Kiraları

Konut ve çatılı iş yeri kiralarına ilişkin hükümler; bunlarla birlikte  kullanımı kiracıya bırakılan eşya hakkında da uygulanır.Ancak bu hükümler,niteliği gereği geçici kullanıma özgülenmiş taşınmazlar için  altı ay ve daha kısa süreyle kiralamalarında uygulanmaz.

Ayrıca; Kamu kurum ve kuruluşlarının,hangi usul ve esaslar içinde olursa olsun yaptıkları bütün kira sözleşmelerine de bu hükümler uygulanır.

Konut Ve Çatılı İş Yeri Kira Hükümlerinin Uygulanmayacağı

Taşınmazın niteliği gereği geçici kullanıma özgülenmiş olması(örnek; yazlık. pansiyon,vs) Kira süresinin 6 veya daha az süreli kira sözleşmelerinde uygulanmaz.

Kiracının Güvence Vermesi 

Konut ve çatılı iş yeri kiralarında sözleşme ile birlikte kiraya güvence verme borcu getirilmişse bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere,parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır. Kıymetli evrak ise  bir bankaya depo edilir. Banka güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya  icra takibinin kesinleşmesi ile yada mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.

Güvence Parasının geri verilmesi

  1. Kiraya veren kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesi ile             bir dava açtığını veya icra yada iflas yoluyla takibe             giriştiğini bankaya bildirmemişse banka kiracının          istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.
No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran