KAMULAŞTIRMA NEDİR ? ŞARTLARI NELERDİR?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
19163
post-template-default,single,single-post,postid-19163,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

KAMULAŞTIRMA NEDİR ? ŞARTLARI NELERDİR?

KAMULAŞTIRMA NEDİR ? ŞARTLARI NELERDİR?

Mülkiyet hakkı sadece kamu yararı söz konusu olduğu hallerde sınırlandırılabilmektedir. Bu tür sınırlandırma işlemlerinde öncelikle taşınmazın değeri tespit edilir sonrasında tespit edilen taşınmaz bedeli, taşınmazın sahibine ödenir. Akabinde söz konusu taşınmazın kaydı idareye geçmektedir. Kamulaştırma işlemleri normal kamulaştırma ve acil kamulaştırma olarak iki türde yapılmaktadır.

Normal kamulaştırma işleminde, kamulaştırılacak olan taşınmazın tüm hukuki işlemleri taşınmaz idareye geçmeden önce yapılmaktadır. Bazı hallerde, taşınmazın değerinin tespiti dışındaki tüm hukuki işlemler, taşınmazın idareye geçmesinden sonra başlar. Bu da Acil yapılan kamulaştırma işlemlerini ifade etmektedir. Bu durumda daha çok Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Belirtilmelidir ki, kamulaştırma işlemini sadece devlet kurumları yapabilmektedir. Burada kamulaştırma yapacak birim öncelikle Daha kamu yararı kararı almalıdır. Sonrasında alınan kamu yararı kararı ilgili merci tarafından onaylanır. Böylelikle kamulaştırma süreci başlamaktadır.

Kamulaştırmayı gerçekleştirecek olan idare, taşınmazın yüz ölçümünü ve sınırını gösteren plan hazırlayarak kamulaştıracağı taşınmazın sahiplerini tapu ve nüfus kayıtları üzerinden bulmakta ve mezkur kararı ilgililere tebliğ etmektedir.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran