İstirdat Davası ve Sonuçları
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
19129
post-template-default,single,single-post,postid-19129,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İstirdat Davası ve Sonuçları

İstirdat Davası ve Sonuçları

İstirdat davası bakımından görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Yetkili mahkeme ise, davalının yerleşim yeri mahkemesi veya icra takibinin yapıldığı yer mahkemesi olmaktadır.

İstirdat davasında davanın davacı tarafından kazanılması halinde sadece alacaklıya icra takibi ile ödenen parayı değil, aynı zamanda ödemek zorunda kaldığı icra harç ve giderlerini de davalı alacaklı taraftan alınması hakkı doğmaktadır.

Belirtilmelidir ki, borcun  zaman aşımına uğradığı fark edilmeksizin ödeme yapıldığı takdirde borçlu tarafından ödenen paranın geri verilmesi için istirdat davası açılamamaktadır.

Öte yandan davacının davayı kaybetmesi halinde ise davalı alacaklıya davaya ilişkin yargılama giderlerini ödemesi gerekecektir.

İzah edilen hallerde davayı kaybeden tarafın %40 tazminat ödemeye mahkum edilmesi de söz konusu olmamaktadır.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran