İsim ekletme talebi nedir? Ne şekilde talep edilir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18441
post-template-default,single,single-post,postid-18441,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İsim ekletme talebi nedir? Ne şekilde talep edilir?

İsim ekletme talebi nedir? Ne şekilde talep edilir?

İsim ekletme, değiştirme yahut düzelttirme davası uygulamada sıkça karşılaştığımız bir dava türüdür. Kişiler ebeveynleri tarafından konulan isimler ile çağrılmayabilir yahut tanınmayabilir ya da ek olarak başkaca bir isimle de anılabilirler. İşte bu durumda isim ekletme davasının varlığından bahsetmek gerekmektedir. Örneğin Ahmet isimli bir kişi arkadaş çevresi, iş yahut okul yaşamındaki çevresi tarafından Ahmet Hasan ismiyle tanındığı takdirde kişinin isim ekletilmesi talebiyle dava açması zaruri olmaktadır.

İşbu davanın amacı ve talebi bulunan kişilerin bu taleplerini içerir mahiyette isim ekletme davası açması gerekmektedir. Adın değiştirilebilmesi yahut yeni bir adın ekletilebilmesi bakımından esaslı unsur ispat kavramıdır. Açılacak olan davada mahkeme tarafından isim ekletilebilmesi için haklı bir nedenin varlığı ve ispatı aranmaktadır.

Haklı nedene ilişkin nelerin haklı neden sayılabileceğine hukuki mevzuatımız tarafından yer verilmiştir, Yargıtay kararları nedeniyle çeşitli içtihatlar oluşmuştur. Ancak mevzuatta yer alan ve içtihatlarda belirtilen haklı nedenler sınırlayıcı nitelikte değildir. Hakim somut davada davacı tarafından isim ekletme konusunda haklı bir sebebin öne sürülüp sürülmediğini takdir etmektedir.

Kişi, örf adetlere aykırı düşmeyecek şekilde bir anlam taşıyan ismin ekletilmesini talep edebilmektedir. Ekletilmek istenen ismin Türkçe alfabesine uygun nitelikte bulunması gerekmektedir.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran