İcra ve İflas Suçu 6
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
17122
post-template-default,single,single-post,postid-17122,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İcra ve İflas Suçu 6

İcra ve İflas Suçu 6

İcra ve İflas Suçu- Hükmen Teslim Edilen Taşınmaza Ve Gemiye Tekrar Girme

Hükmen teslim edilen taşınmaza ve gemiye tekrar girme suçunda icra dairesi aracılığıyla alacaklıya veya alıcıya teslim edilen bir taşınmaza veya gemiye haklı bir sebep olmaksızın tekrar giren borçlunun cezası Türk Ceza Kanunu’na atıf yapılarak belirlenmiştir. Buna göre bu suçu işleyen borçlu TCK’nın 290’ncı maddesinde yer alan “Resmen Teslim Olunan Mala El Konulması ve Bozulması” hükmüyle cezalandırılır.

Hükmen teslim edilen taşınmaza ve gemiye tekrar girme suçunun meydana gelebilmesi bakımından, icra müdürlüğünün teslim tutanağını borçluya bildirmiş olması, borçlunun buna rağmen alacaklıya veya alıcıya teslim olunan taşınmaz veya gemiye girmiş olmalıdır.

Bu suçun takibi de daha önce değindiğimiz suçlar gibi şikayete bağlıdır. Alacaklı dilekçe ile Cumhuriyet Savcılığından borçlunun cezalandırılmasını ister. Savcılık suçun işlendiğine dair delilleri yeterli görürse görevli mahkeme olan İcra Ceza Mahkemesinde kamu davası açar. Bu suç bakımından yetkili mahkeme ise, takibin yapıldığı icra müdürlüğünün bağlı olduğu mahkemedir.

 

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran