İcra ve İflas Suçu 2
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16984
post-template-default,single,single-post,postid-16984,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İcra ve İflas Suçu 2

İcra ve İflas Suçu 2

İcra ve İflas Suçu- İflas ve Konkordato İşlerinde Kişisel Yarar Sağlama

Madde hükmüne göre iflas ve konkordato işlerinde kişisel yarar sağlama suçunun maddi unsurlarını, bir kimsenin iflas bürosu veya idaresinin yahut bir alacaklının veya alacaklılar toplanmasındaki mümessilinin oyunu veya konkordatoya muvafakatini kazanmak için ona hususi bir menfaat temin veya vaat etmesi oluşturur. Madde metninden de anlaşılacağı üzere suçun oluşması için menfaat temin etme ile bunun vaat edilmesi arasında hiçbir fark yoktur.

İflas ve konkordato işlerinde kişisel yarar sağlama suçunun faili herhangi bir kimse olabilir. Bu kimse alacaklı veya borçlu olabileceği gibi borçlu namına hareket eden üçüncü kişiler de olabilir. Ancak kanunda da belirtildiği üzere failin iflas bürosu veya iflas idaresi üyelerinden olması durumunda suçun cezası iki katı olacaktır.

Suçun takibi şikayet üzerine yapılır ve şikayetin suçun öğrenildiği günden itibaren üç ay içinde ve herhalde bir yıl içinde yapılması gereklidir.

Bu suçta görevli mahkeme İcra Ceza Mahkemesi; yetkili mahkemesi ise suçun işlendiği yer mahkemesidir.

İflas ve konkordato işlerinde kişisel yarar sağlama suçunun oluşmasına sebebiyet verecek nedenler kanunda şu şekilde belirtilmiştir;

Sanık, iflas masası, iflas idaresi veya bir alacaklının veya alacaklılar toplantısındaki temsilcinin oyunu veya konkordato iznini almak için ona özel bir yarar sağlamalı veya buna söz vermeli, alacaklı veya temsilci de kendisine çıkar sağlamalı veya bu konuda söz almalıdır.

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran