İcra ve İflas Suçu 14
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
17138
post-template-default,single,single-post,postid-17138,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İcra ve İflas Suçu 14

İcra ve İflas Suçu 14

İcra ve İflas Suçu- Taahhüdü İhlal

Taahhüdü ihlal suçu bakımından borçlunun cezalandırılabilmesi için, hakkında başlatılmış olan bir icra takibinin bulunması gerekiyor ve bu takip dolayısıyla borçlu ve alacaklı arasında icra dairesi önünde borç ödeme anlaşması yapılmış ve borçlunun bu ödeme anlaşmasında yer alan taahhüdünü yerine getirmemiş olması şartı aranmaktadır.

Bu ödeme anlaşması İİK m.111 bağlamında taksitle ödeme şeklinde düzenlenmişse, bu anlaşmada ödeme günleri ve ödenecek miktar açıkça belirtilmiş olmalıdır. Aksi halde bu durum taahhüdü ihlal suçunun oluşumuna engel teşkil edebilir. Ayrıca bu taahhüdün İcra Müdürlüğünde yapılıp yapılmaması da suç bakımından önem arz etmektedir. Şöyle ki, icra dairesi dışında yapılan taahhütlere uymama durumunda bu suç oluşmayacaktır.

Yine taahhüdü ihlal suçunun takibi şikayette bağlı olup şikayetin suçun öğrenildiği günden itibaren üç ay içinde ve herhalde bir yıl içinde yapılması gereklidir.

Suç bakımından görevli mahkeme İcra Ceza Mahkemesidir. Yetkili mahkemesi ise takibin yapıldığı icra müdürlüğünün bağlı bulunduğu icra mahkemesidir.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran