İcra ve İflas Suçu 12
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
17134
post-template-default,single,single-post,postid-17134,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İcra ve İflas Suçu 12

İcra ve İflas Suçu 12

İcra ve İflas Suçu- Nafaka Borcunu Ödememe

Nafaka borcunu ödememe suçunun oluşabilmesi için; öncelikle nafakaya ilişkin verilmiş ve kesinleşen bir mahkeme hükmü olmalıdır. Lehine karar verilen kişi de bu kararın yerine getirilmesini İcra Müdürlüğünden istemeli ve icra müdürlüğü borçluya icra emri göndermiş olmalıdır. Tabi ki suçun oluşabilmesi için, borçlunun yani nafaka ödemekle yükümlü kişinin borcunu ödememiş olması ve en az bir aylık nafaka borcunun birikmiş bulunması gerekir.

Alacaklı, nafaka borcunu ödememe suçu takibinin şikayete bağlı olması sebebiyle; borcun ödenmemesinden itibaren üç ay içerisinde şikayette bulunmalıdır.

Nafaka borcunu ödememe suçu bakımından görevli mahkeme incelediğimiz diğer icra suçlarında olduğu gibi İcra Ceza Mahkemesidir. İcra suçları konusunda yetkili mahkeme ise, takibin yapıldığı icra müdürlüğünün bağlı olduğu yer mahkemesidir.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran