İcra ve İflas Suçu 1
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16982
post-template-default,single,single-post,postid-16982,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İcra ve İflas Suçu 1

İcra ve İflas Suçu 1

İcra ve İflas Suçu- Aczine Kendi Fiiliyle Sebebiyet Veren Veya Vaziyetinin Fenalığını Bilerek Ağırlaştırmak

Aczine kendi fiiliyle sebebiyet veren veya vaziyetinin fenalığını bilerek ağırlaştırmak suçunun oluşabilmesi için yapılacak borçlunun fiilleri kanun icra suçları metninde şu şekilde belirtilmiştir; adet üzere yapılması uygun olmayan bir dikkatsizlikle hareket ederek veya haddinden fazla masraflar yaparak veya cüretli talih oyunlarına veya basiretsizce spekülasyonlara girişerek veya işlerinde ağır ihmallerde bulunarak aczine kendi fiili ile sebebiyet vermesi veya durumunun fenalığını bildiği halde o gibi hareketlerle bu fenalığı ağırlaştırması gerekir.

Yine aczine kendi eylemi ile sebebiyet veren veya durumunun fenalığını bilerek ağırlaştırmak suçunun icra suçları kapsamında meydana gelebilmesi için borçlunun bu fiilleri ‘’haciz yoluyla takip talebinden sonra veya haciz yoluyla takip talebinden veya konkordato mühleti isteminden önceki iki yıl içinde’’ yapmış olmalıdır.

Aczine kendi eylemi ile sebebiyet veren veya durumunun fenalığını bilerek ağırlaştırmak icra suçları oluşabilmesi için kast aranmaz, sanık taksirli davranışlarıyla da bu suçun oluşmasına sebebiyet verebilir. Sanıkta alacaklısını zarara sokma kastı aranmadığı gibi alacaklının şikayet hakkını kullanabilmesi için zara görmüş olması şarttır.

Aczine kendi eylemiyle sebebiyet veren veya durumunun fenalığını bilerek ağırlaştırmak suçu için de alacaklının elinde aciz belgesi bulunması veya alacağını alamadığını ispat etmesi şartı aranmıştır. Aciz belgesi alınamaması, alacaklının alacağını alamadığını ispatlayamaması ve geçici aciz vesikası alınması durumlarında icra suçları oluşmayacaktır.

Aczine kendi eylemiyle sebebiyet veren veya durumunun fenalığını bilerek ağırlaştırmak suçunun takibi şikayet üzerine yapılır. İcra suçları konusunda görevli mahkeme İcra Ceza Mahkemesi, yetkili mahkeme ise, borçlunun konutu mahkemesi veya icra takibinin yapıldığı yer icra müdürlüğünün bağlı olduğu icra mahkemesidir.

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran