Cinsiyet Değişikliğinde Hukuki Süreç
Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kurulmuş olup, yerli ve yabancı müvekkillere hukuki danışmanlık veren hukuk bürosudur.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16171
post-template-default,single,single-post,postid-16171,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Cinsiyet Değişikliğinde Hukuki Süreç

Cinsiyet Değişikliğinde Hukuki Süreç

CİNSİYET DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?
    Cinsiyetini değiştirmek isteyen bir kişinin izlemesi gereken yol, 4721 Sayılı Kanunun 40 Maddesinde yer almaktadır. Anılan maddede açıklandığı üzere, cinsiyetini değiştirmek isteyen bir kimse, ister şahsen ister ise avukat aracılığı ile başvuruda bulunarak, mahkemeden cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Fakat, iznin verilebilmesi için, istem sahibi olanın on sekiz yaşını doldurmuş bulunması ve evli olmaması; ayrıca transseksüel yapıda olup, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından kaçınılmaz ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu bir eğitim ve araştırma hastanesinden alınacak resmi sağlık kurulu raporuyla belgelemesi şarttır.
    Alınacak izne bağlı olarak amaç ve tıbbi yöntemlere uygun bir cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin resmi sağlık kurulu raporuyla doğrulanması halinde, mahkeme nüfus kaydında gerekli düzeltmenin yapılmasına karar verir.
Bu aşamalarda davanın takibi ve cinsiyet değişikliği ameliyatından sonra nüfus kaydının değiştirilmesi için açılması gereken ikinci davanın seri bir şekilde sonuçlandırılması açısından, işbu davaların avukat aracılığı ile takibinin yapılması vatandaşlar yönünden önem arz edeceği aşikardır.
No Comments

Post A Comment

FinlandEnglishRussiaGermanIran