CEZANIN ERTELENMESİ VE HAGB ( HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI) ARASINDAKİ FARKLAR
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16441
post-template-default,single,single-post,postid-16441,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

CEZANIN ERTELENMESİ VE HAGB ( HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI) ARASINDAKİ FARKLAR

CEZANIN ERTELENMESİ VE HAGB ( HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI) ARASINDAKİ FARKLAR

HAGB, mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetim süreci sonunda açıklanmamasını ifade eder. Cezanın ertelenmesi ise mahkemece mahkumiyet hükmü verilmesi ile infazının denetim süreci ile yapılması ve sürenin tamamlanması ile bitmiş kabul edilmesi anlamına gelir. Cezanın ertelenmesi ile hapis cezasının infazının ertelenmesi uygulamada kavram olarak karıştırılmaktadır.

HAGB kararı ile sanığın denetim sürecini sorunsuz bir şekilde geçirmesi halinde açıklanması geri bırakılan hüküm açıklanmaz. Sanığın adli sicil kaydına HAGB kararının herhangi bir yansıması olmaz. Zira HAGB kararları adli sicil haricinde ayrı bir sicile kaydedilir. Ancak cezanın ertelenmesi kararı verilen hallerde hükümlü öngörülen denetim süresi sonunda ertelenmiş cezasını infaz kurumu dışında infaz etmiş olur ve bu ertelenmesine verilen hüküm adli sicil kaydına yansır.

HAGB kararı verilecek haller 2 yıl veya daha az süreli hapis cezası veya adli para cezalarıdır ancak cezanın ertelenmesi yalnızca 2 yıl veya daha az süreli hapis cezası için söz konusu olacaktır.

HAGB kararı verilebilmesi için daha önceden kasıtlı bir suçtan dolayı sanık hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı verilmemiş olmalıdır ancak kanun, cezanın ertelemesi kurumunda kasıtlı bir suçtan dolayı sanığın daha önceden 3 aydan fazla hapis cezasına çarptırılmaması gerektiğini öngörülmektedir.

HAGB kararı sanığın talebi ve onayı olmadan verilemez ancak ertelemeye karar verilebilmesi için hükümlünün onayının alınması gerekmez.

HAGB kararı verilen kimse hakkında şayet suç tarihleri HAGB kararının kesinleşmesinden sonra ise tekrar HAGB kararı verilmesi mümkün değildir. Erteleme kararının verilebileceği hallerde ise daha önceden hakkında ertelemeye hükmedilip hükmedilmediği önem arz etmez.

Cezanın Ertelenmesi mi HAGB mi Lehedir?

Görüleceği üzere sicil durumu ve hükmün açıklanması yönünden HAGB cezanın ertelenmesi kurumuna kıyasla daha sanık lehinedir. Bu nedenle cezanın ertelenmesi kararlarında şartlar elverişli ise HABG verilebilecek iken cezanın ertelenmesi kararı verilmesi nedeniyle itiraz edilmeli ve karara karşı hukuki yol mutlaka izlenmelidir.

 

 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran