Araç Değer Kaybı Nedir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
17218
post-template-default,single,single-post,postid-17218,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı hususu sigortave sigorta şirketleri açısından birden farklı yönden ele alınmaktadır. Ancak hasar değer kaybı detaylarına açıklamadan önce değer kaybı kavramını biraz incelemek ve anlamak gerekir. Hukukumuzdaki kanunen belirtilmiş olan yasalar arasında her ne kadar araç değer kaybı kavramına net bir tanım getirilmemiş olsa da, belli başlı hususların dayanak oluşturduğu talepler doğrultusunda gerçekleştirildiğini söylemek olasıdır.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ile sigortacı, kaza esnasında kusurlu olan araç sahibinin sorumluluklarına müteselsilen, yani zincirleme olarak ortak olmaktadır. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1409. maddesine göre ise trafik kazası esnasında değer kaybı oluşması durumunda kusurlu olan tarafa bağlı olan trafik sigortası kurumu, hem kaza dolayısıyla meydana gelen hasarı ve zararı karşılamakla, hem de doğrudan zarar olarak kabul gören değer kaybını telafi etmekle mükelleftir.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesine göre de aracın bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olur. Tabi ki, değer kaybı pek çok farklı nüansa ve etmene göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Durum hakkında örnek vermek gerekirse, farzı misal, kaza sonucu boya işlemine giren bir araç parçası, yeniden bir kaza geçirmesinin ardından değer kaybına uğramaz. Fakat hasarlı parçalar değiştirilirse bu durum değer kaybının söz konusu olmasına zemin oluşturabilir. Bu ve benzeri örnekleri türetmek mümkün iken değer kaybı davası açmadan ya da hasar değer kaybı tahsili ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce konu ile ilgili detaylı bilgi almak, kapsamlı bir araştırma yapmak ve araç değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir avukata danışmak hayati önem taşımaktadır.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran