Aile Konutu Nedir?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16184
post-template-default,single,single-post,postid-16184,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Aile Konutu Nedir?

Aile Konutu Nedir?

Aile Konutu Nedir?

Aile konutu kanunumuzda tanımlanmamış olmakla birlikte, madde gerekçesi ve ilgili Yargıtay karalarından yola çıkarak bir tanım yapmak gerekirse; “Eşlerin bütün yaşam etkinliklerini yaptığı, yaşantısına buna göre yön verdiği, iyi ve kötü günleri içinde yaşadığı, anılarla dolu bir yer” “Eşlerin düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları, yaşam faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları  mekan” Görüldüğü üzere tüm tanımlardaki ortak nokta belirli bir mekanda sürekli yaşama unsurudur. Bu yüzden ‘yazlık, çiftlik evi, dağ evi, devre mülk’  vb.  mekanlar aile konutu olarak değerlendirilmeyecektir. Aile konutu ile resmi nikah ile evli olan çiftin sürekli olarak yaşadıkları tek bir konut kastedilmektedir. Eşlerden biri ya da her ikisinin bu konutun maliki (sahibi) olması ya da kiracı konumunda olmaları söz konusu mekanın ‘aile konutu’ sıfatını kazanması bakımından önem taşımayacaktır.

Aile Konutunun Korunması ve Aile Konutu Şerhi

Aile konutunun  maddi ve manevi bakımdan önemi sebebiyle korunması maksadıyla kanunumuzda yer alan düzenlemelerden biri de aile konutuna şerh konulmasıdır. Şerhin kelime anlamı ‘açıklamak, ayırmak’ olup, hukuki terim olarak ‘kişisel hakların, devir  sınırlamalarının ve geçici tescilin, tapu kütüğüne yazılması’  anlamını taşımaktadır. Aile konutu şerhi ile aile konutu olarak kullanılan taşınmazın maliki konumunda olmayan eş de konutun korunması bakımından irade sahibi olacaktır.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran