Tahakkuk Nedir ?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
19195
post-template-default,single,single-post,postid-19195,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Tahakkuk Nedir ?

Tahakkuk Nedir ?

Tahakkuk kavram olarak tarh ve tebliğ edilen bir verginin ödenmesi gereken safhaya geçilmesidir. Kesinleşmesi ise, tüm yargısal yolların kapanması manasına gelmektedir. Beyan üzerine tarh edilen vergilerde tahakkuk fişinin düzenlenmesi ve beyannameyi getirene verilmesi ile birlikte tarh, tebliğ ve tahakkuk aşamaları aynı anda gerçekleşmiş olmaktadır.

Mükellefler istisnalar haricinde kendi beyanları üzerine dava açamamaktadırlar. Bu anlamda kesinleşme de söz konusudur. Dava açıldığında davanın açılmış olması yürütmeyi durdurma kararı alınmadığı durumda tahsil işlemlerini durdurmaz.

Kendiliğinden , ikmalen ve idarece tarhiyatlarda tahakkuk için durum farklıdır. Mükelleflere öncelikle bu tarhiyatlar ihbarname ile tebliğ olunur. Mükelleflerin, ihbarnamenin tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde dava açma, bazı hallerde ise seçmeli olarak uzlaşma hakları söz konusudur. Mükellef 30 günlük süre içerisinde dava açmaz, uzlaşmaya da gitmez ise vergi tahakkuk etmiş olur haliyle de vergi kesinleşir.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran