Nişanın Bozulması Durumunda Hediyelerin Geri Verilmesi
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18320
post-template-default,single,single-post,postid-18320,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Nişanın Bozulması Durumunda Hediyelerin Geri Verilmesi

Nişanın Bozulması Durumunda Hediyelerin Geri Verilmesi

TMK-122 “ Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir.

  Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.”

Nişanlılık ilişkisi çeşitli sebeplere bağlı olarak sona erebilir. Nişanlılığın son bulması, nişanlıların birbirleriyle evlenmesi dışındaki sebeplere bağlı olarak gerçekleştiyse, bu durum da evlenme gibi bazı hukuki sonuçlar doğurur. Nişanın bozulması neticesinde meydana gelen hukuki sonuçlardan biri de nişan hediyelerinin geri verilmesi hususudur.

Nişan hediyelerinin geri verilmesinde tarafların kusurlu olup olmamasının bir önemi yoktur. Önemli olan, kişilerin malvarlığında yaşanan artışın sebebi olan hukuki durumun ortadan kalkmış olmasıdır. Bu sebeple hediyeler aynen veya mislen geri verilir, geri verilemiyorsa borçlar kanununda düzenlenmiş olan sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.

Hediyelerin geri istenebilmesi için hediyelerin alışılmışın dışında olması gerekir. Bir hediyenin alışılmış sayılması için yörenin örf ve adetlerine göre verilmiş olması ve ekonomik değerinin de çok yüksek olmaması gerekir. Hediyenin maddi değerinin yüksekliği değerlendirilirken hediyeyi vermiş olan kişinin mali durumu göz önünde tutulmalıdır.

Nişan hediyelerin geri verilmesini isteme hakkına sahip kişiler nişanlı, nişanlının anne ve babası veya annesi babası gibi hareket etmiş kişilerdir. Bu kişiler davayı yalnızca hediyeyi vermiş oldukları nişanlıya karşı açabilir. Sözü edilen kişilerin dışında kalanlar, nişanlıya ya da nişanlının yakınlarına veya akrabalarına verdikleri hediyeleri,  122. madde kapsamında isteyemez. Bu kişiler, nişanlılara vermiş oldukları nişan hediyelerini, ancak sebepsiz zenginleşme hükümlerini gerekçe göstererek isteyebilir.

Hediyelerin geri istenebilmesi için bu hediyelerin nişan sırasında, nişanlılık süresi içinde veya nişan sebebiyle verilmiş olması gerekir. Medeni kanunun 123. maddesine göre hediyelerin geri verilmesini isteme hakkı, nişanın sona ermesinin üzerinden bir yıl geçmekle zaman aşımına uğrar.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran