Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18139
post-template-default,single,single-post,postid-18139,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

 

Yeminli tercüman olabilmek için aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

A-Tercüman Olma Şartları Şöyledir;

-Sabıka kaydınızın olmaması,

-Başvuru Sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

-Herhangi bir yeminli tercüme bürosu çatısı altında çalışıyor olunması,

-Yeminli tercüman unvanını verecek olan noterliğin il sınırları içerisinde oturduğunuzu gösterir  ikametgah belgesine sahip olunması,

-Tercümanlık yapmak istenilen yabancı dilin iyi derecede bilindiğini  gösterir üniversite diploması, dil okulu sertifikası ve benzeri herhangi bir resmi evraka sahip olunması gerekmektedir.

B-Noter Yeminli Tercüman Olmak ve Tercüman Yemin Zaptı Çıkartma Şartları:

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak;

Üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak

Diploma (Yurt dışı üniversitelerden alınan diplomaların noter onaylı Türkçe çevirisi)

Yabancı Dil Bilgisi Belgesi (yabancı dilde ise noter onaylı çevirisi)

Nüfus Cüzdanı aslı

C-Yeminli Tercüman & Noter

Yeminli tercümanlık unvanını Türkiye de şu anda sadece noterlikler tarafından verilmektedir. Yukarıda verilen koşullara sahip olmanız halinde yeminli tercümanlık yapmak istenen noterliğe yukarıda ki koşulların taşındığını gösterir belgeleri gösterdikten sonra noterliğin başvuranın yeminli tercümanlık yapabileceğinize kanaat getirmesi gerekmektedir. Noterlikler devlet adına güvenin tesis edildiği sağlandığı yerler olduğu için noterliğin size tam kanaat getirmesi güvenmesi gerekmektedir. Yukarıda ki tüm koşulları taşınsa bile noterlik yeminli tercüme yapma yetkisi vermeyebilir. Yeminli tercüman olabilmek için herhangi bir yeminli tercüme bürosu çatısı altında çalışıyor olmanız güvenilir olmanız ve ulaşılabilir olmanız gerekmektedir. Yeminli tercüme bürosunun dışında başka bir şirkette çalışan kişiler sabıka kaydı olan kişiler yabancı uyruklu kişiler yemini tercüman olamazlar.

Yukarıda verilen koşulları taşıdığınızı gösterir belgeleri noterliğe sunduktan ve noterin size olumlu kanaatinden sonra noterlikte adınıza yeminli tercüman yemin zaptı ya da diğer bir adıyla yeminli tercüman yemin tutanağı hazırlanır.

D-  Noter Huzurunda Yemin Etme Şartı

Daha sonra yeminli tercüman adayı noter huzurunda ayağa kalkarak aşağıda gösterilen şu metni okur;

“Yapacağım tercümeleri; konuşulanlara, bilgi ve açıklamalara, ibraz edilen belgelere ve taleplere uygun şekilde yapacağıma, öğrendiğim veya öğreneceğim sırları açıklamayacağıma, başkalarının ısrar ve telkinleri ile hareket etmeyeceğime namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine noter huzurunda yemin ederim.”

Bu yeminden sonra yemin tutanağı noter ve yeminli tercüman tarafından imzalanarak bir örneği noterlikte saklanmak üzere dosyalanır bir örneği yeminli tercüme bürosuna verilir ve bir örneği de yeminli tercümana verilir. Bu aşamalardan sonra noter onaylı yeminli tercüman unvanını elde edilmiş olmaktadır.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran