İflasın Kaldırılması ve İtibarın Yerine Gelmesi Nedir ?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18313
post-template-default,single,single-post,postid-18313,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

İflasın Kaldırılması ve İtibarın Yerine Gelmesi Nedir ?

İflasın Kaldırılması ve İtibarın Yerine Gelmesi Nedir ?

 

İflas tasfiyesinin sona ermesi durumunda, yani malvarlığının paraya çevrilerek alacakların ödenmesi halinde iflasın açılmasına karar veren ticaret mahkemesi iflasın kapanmasına karar verir. İflasın kaldırılması ise kapanmasından farklılık arzeder. Çünkü iflas tasfiyesi henüz devam ederken iflasın kaldırılmasına hükmedilir, bu açıdan iflasın kaldırılması tasfiye sürecini kesintiye uğratır.

İflasın kapanması ile kaldırılması arasındaki bir diğer önemli fark da iflasın kaldırılması halinde iflas sanki hiç gerçekleşmemiş gibi kabul edilir ve tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar. Bu yüzden mesela müflis sıfatının kalkması için itibarın yerine getirilmesine gerek yoktur, çünkü iflasın kaldırılması ile iflas tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar; borçlu sanki hiç müflis sıfatı almamış gibi kabul edilir.

İflasın kaldırılması için; bütün alacaklıların taleplerini geri alması yani borçlu iflasın tasfiyesi devam ederken bütün alacaklıların taleplerini geri aldıklarını bir belge ile ispatlaması, bütün alacakların ödenmesi Borçlu iflasın tasfiyesi devam ederken bütün alacakların ödendiğini bir belge ile ispat etmesi konkordatonun tasdik edilmiş olması: iflas tasfiyesi devam ederken borçlunun teklif ettiği konkordato kabul edilip ticaret mahkemesince tasdik olması durumlarında iflas idaresi, iflasın açılmasına karar veren ticaret mahkemesine başvurarak iflasın kaldırılmasını isteyebilir. Bu talep ancak en geç iflasın kapanmasına kadar yapılabilir.

Bütün alacaklıların taleplerini geri alması ve bütün alacakların itfa edilmesi hallerinde müflis iflasın kaldırılmasını talep edebilir. Konkordatonun tasdik olunması halindeyse iflas idaresi iflasın kaldırılmasını isteyebilir.

İflas tasfiyesinin amacı müflisin malvarlığının paraya çevrilerek hızlı bir şekilde alacaklıların haklarının ödenmesidir. Ancak tasfiye sürerken tüm alacakların ödenmesi, tüm alacaklıların iflas taleplerini geri alması, borcun konkordato hükümlerine göre ödenmesi hususunda anlaşılması halinde iflas tasfiyesine gerek kalmamaktadır. İşte bu nedenle iflasın kaldırılmasına karar verilmekte ve borçlu hiç iflas etmemiş sayılmaktadır.

İflasın tasfiyesi sona erdikten sonra müflis sıfatı kendiliğinden sona ermez. Müflis masaya kabul edilmiş bütün alacakların ödendiğine dair belgeleri göstererek iflasa karar veren ticaret mahkemesinden İtibarın Yerine Gelmesi’ni talep eder ve böylece müflis sıfatı sona erer. Müflisin ölümü halinde ölümünden itibaren itibarın yerine gelmesi mirasçılarından birisi tarafından istenebilir.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran