Akaryakıt Kaçakçılığı Suçu ve Cezası
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
18433
post-template-default,single,single-post,postid-18433,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Akaryakıt Kaçakçılığı Suçu ve Cezası

Akaryakıt Kaçakçılığı Suçu ve Cezası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ( EPDK) tarafından belirlenen seviyenin altında marker içeren veya hiç içermeyen akaryakıtın hukuka uygun olmayan şekilde üretimi, bulundurulması, nakledilmesi, depolanması, satılması yahut kaçak olduğunu bilerek satın alınması bu suçu meydana getirmektedir. Bu suç tipi için kanunda öngörülen ceza miktarı 2 yıldan 5 yıla kadar olacak şekilde hapis cezası ve yirmibin güne kadar adli para cezasıdır.

Ancak burada cezanın tayininde Alkol veya Sigara Kaçakçılığındaki gibi bir ayırım söz konusudur. Buna göre marker hiç içermeyen veya marker seviyesinin geçersiz olduğu akaryakıtların kaçakçılığında cezanın alt sınırı 3 yıldan başlayacak olup burada da cezanın ertelenmesi veya adli para cezasına çevrilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Bunun yanı sıra kaçakçılık suçunu mükerrer şekilde ve örgütlü olarak işlememiş olan fail, soruşturmanın herhangi bir aşamasında akaryakıtın gümrüklü halinin iki katı kadar bedeli Hazineye öder ise, alacağı cezanın miktarı yarı oranında indirilecektir. Akaryakıt kaçakçılığında kullanılan araç ise, kaçakçılığa konu akaryakıtın hacmi, kapladığı alanı, zula olarak tabir edilen gizli bölümlerde bulunup bulunmadığı değerlendirilmek suretiyle müsadere altına alınmasına veya alınmamasına karar verilebilecektir.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın
EnglishGermanRussiaFinlandIran