DAVA NE ZAMAN AÇILMIŞ SAYILIR?
Alanya avukat olarak hizmet veren Aşıkoğlu Hukuk Bürosu, Eski Alanya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aşıkoğlu tarafından Alanya'da kuruldu.
alanya,hukuk,bürosu,avukat,dava,danışma,mehmet,aşıkoğlu,mehmet aşıkoğlu,savcı,eski,ceza,ticaret,haciz,alacak,borçlar,Mehemet,Aşıkoğlu,alanya,avukat,hukuk,bürosu,alanya avukat, mehmet aşıkoğlu, alanya hukuk bürosu
16403
post-template-default,single,single-post,postid-16403,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

DAVA NE ZAMAN AÇILMIŞ SAYILIR?

DAVA NE ZAMAN AÇILMIŞ SAYILIR?

DAVA NE ZAMAN AÇILMIŞ SAYILACAKTIR

Kanun, davanın, dava dilekçesinin kaydedildiği tarihte açılmış sayılacağını (m.188/1) ve dava dilekçesinin kaydına ilişkin esas ve usullerin Yönetmelikle belirleneceğini düzenlemiştir.

Yönetmeliğin 36. Maddesinde bu konuda çeşitli ihtimaller öngörülmektedir. Buna göre dava, dava dilekçesinin (elektronik ortamda, UYAP’ta) tevzi edilerek kaydedildiği tarihte açılmış sayılır.

Eğer herhangi bir nedenle elektronik ortamda işlem (tevzi) yapılması mümkün değilse; işlem fiziki ortamda yapılır, bu durum bir tutanakla tespit edilir; elektronik sistem açıldığında, fiziki ortamda yapılan işlemler, gecikmeksizin elektronik ortama aktarılır ve bu durumda dava, söz konusu tutanağın düzenlendiği tarihte açılmış sayılır.

Davanın UYAP sistemi üzerinden elektronik imza ile açılması ve yargılama harçları ile gider avansının elektronik ortamda mahkeme veznesi hesabına aktarılması veya barokart veya kredi kartı gibi ödeme araçlarıyla sağlanması durumunda, dava, dava dilekçesinin UYAP Sistemine kaydedildiği tarihte açılmış sayılır.

No Comments

Post A Comment

Hemen Arayın
FinlandEnglishRussiaGermanIran